Szkic rozkładu jazdy 2020/21 dostępny!

📣ℹ️W wyszukiwarce rozkładu jazdy na Portalu Pasażera PKP PLK pojawiła się wstępna wersja rocznego rozkładu jazdy 2020/21, która wejdzie w życie 13 grudnia.

✅W związku z otwarciem drugiego toru na odcinku Otwock – Pilawa, zdecydowana większość pociągów dalekobieżnych wróci na trasę wiodącą przez Otwock. Bezpośrednio z Otwocka będziemy mogli dojechać m.in. do Krakowa, Wrocławia, Kołobrzegu, Zakopanego czy Łodzi. Łącznie w ciągu całego dnia w Otwocku zatrzyma się około 25 pociągów PKP Intercity.
➡️„Papierologia” związana z podnoszeniem prędkości do docelowych 160 km/h (czyli certyfikacja) trwa latami, w związku z tym nadal pociągi będą na większości zmodernizowanej linii jechać z prędkościami sprzed modernizacji.

✅Wraz z grudniowym rozkładem jazdy wydłużona zostanie jedna para pociągów KM z Pilawy do Sobolewa (Wwa Śródmieście 21:55 – Sobolew 23:30 oraz powrót Sobolew 06:00 – Warszawa Śródmieście 07:32).
W Sobolewie nadal też będzie zatrzymywać się jedna para pociągów PKP Intercity.

✅Czas jazdy pociągów KM na odcinku Dęblin – Warszawa Wschodnia wyniesie średnio 1:45 (najszybszy KM 1:44). Dla porównania – przed rozpoczęciem modernizacji linii w 2017 roku najszybszy pociąg KM pokonywał ten odcinek w czasie 1:51 (większość w ponad dwie godziny). Rozkład ten nadal nie uwzględnia nowo budowanego przystanku Wygoda. Wszystkie dęblińskie pociągi zaplanowane są na zmodernizowanych jednostkach EN57AKM/AL. W związku z tym te najstarsze jednostki powoli zaczną znikać z naszego krajobrazu.

❗️Koleje Mazowieckie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego nie zamierzają przez najbliższe 10 lat uruchamiać pociągów przyspieszonych w godzinach szczytu na naszej linii. 😡🤦‍♂️

➡️W oficjalnym piśmie przedstawiciele UMWM pokrętnie tłumaczą to tym, że czas jazdy pociągu przez Sulejówek będzie porównywalny ze zwykłym pociągiem jadącym przez Otwock.

Trudno się nie zgodzić z faktem, że czas jazdy będzie porównywalny i mniej ludzi skorzysta z tego połączenia, jednak nam chodziło o zaplanowanie przyspieszonego jadącego właśnie przez Otwock, którego trasa byłaby wówczas szybsza. 😡 Na ten temat Urząd Marszałkowski słowem się nie zająknął.

➡️Przedstawiciele samorządu twierdzą również, że PKP PLK planuje rozpocząć modernizację linii na odcinku Warszawa Wschodnia – Otwock (a dokładniej odcinek Wschodnia – Wawer), co uniemożliwi kursowanie pociągów IC tą trasą i te wrócą z powrotem na objazd przez Sulejówek, co z kolei spowoduje brak miejsca na przynajmniej jeden pociąg przyspieszony z Dęblina. Nie ustosunkowano się do faktu, że do tej pory przecież wszystkie pociągi IC jeździły przez Sulejówek i jakoś przyspieszony się mieścił.

➡️Wiemy, że planowana modernizacja linii znacznie zmniejszy przepustowość, jednak z naszych informacji wynika, że termin rozpoczęcia modernizacji odcinka Wwa Wschodnia – Wawer w przyszłym roku wciąż nie jest do końca znany samym kolejarzom🚧. W związku z tym można było śmiało zaplanować pociąg przyspieszony przez Otwock, który kursowałby do czasu rozpoczęcia modernizacji (tak jak IC ma jeździć przez Otwock do tego momentu).
Zabrakło jednak dobrej woli ze strony Urzędu Marszałkowskiego oraz Kolei Mazowieckich😡, przez co linia do Dęblina nadal jako jedyna nie będzie mieć połączeń przyspieszonych przez dobre 10 lat (bo nie oszukujmy się – tyle czasu zajmie modernizacja etapami całego odcinka z Warszawy Wschodniej do Otwocka). Jednego niedzielnego, popołudniowego pociągu z Dęblina do Warszawy nie liczymy (tak, jest taki). Dla pracujących i uczących się w Warszawie w ciągu tygodnia nic to nie zmienia.

—-

ℹ️Pamiętajcie, że jest to tylko szkic rozkładu jazdy, który nie uwzględnia zmian dokonanych na potrzeby różnych prac remontowych na sieci kolejowej w całym kraju. Rozkład, który będzie to uwzględniał pojawi się w drugiej połowie listopada. Mogą być wówczas znaczne przetasowania.

✅Rozkład w obecnej wersji możecie przejrzeć w wyszukiwarce na stronie: https://portalpasazera.pl zmieniając tylko datę na któryś dzień po zmianie rozkładu np. 15 grudnia.

https://www.facebook.com/kolejaprzezotwock/photos/a.1148561568609556/2067157246749979

https://www.facebook.com/kolejaprzezotwock/photos/a.1148561568609556/2067157246749979

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *